بلاگ

وضعیت آلودگی هوای تهران را آنلاین چک کنید


آلودگی هوای تهران و تاثیر آن روی تجهیزات سرور و شبکه

آلودگی هوای تهران و تاثیر آن روی تجهیزات شبکه

آلودگی هوای تهران یکی از مسائل مهمی است که شهروندان تهرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. میزان آلودگی هوای تهران در بسیاری از روزهای سال باعث ناسالم شدن هوا شده است. آگاهی از شرایط لحظه‌ای آلودگی هوا محرکی است برای بهبود شیوه زندگی، کاهش آلاینده ها و اهمیت بیشتر به سلامتی است.

میزان آلودگی هوای تهران در اغلب روز‌های سال ناسالم است، این فرایند در فصل زمستان و با وارونگی هوا شدت گرفته و منجر به تعطیلی گسترده مدارس و مراکز دولتی شده است. در این مقاله برای آگاهی شما، از شرایط لحظه‌ای آلودگی هوا، قصد داریم به معرفی برنامه کیفیت هوای تهران بپردازیم. شما با کمک این برنامه می‌توانید وضعیت آلودگی هوای شهر تهران را در روزها و ماه های اخیر مشاهده کنید.

وضعیت آلودگی هوای تهران را آنلاین چک کنید

اپلیکیشن موبایل آلودگی هوا

اپلیکشن های متعددی برای مشاهده وضعیت آلودگی هوای تهران وجود دارد که یکی از آن ها اپلیکیشن هوای تهران است. شما می توانید  با اپلیکیشن هوای تهران  به صورت لحظه‌ای از آخرین وضعیت آلودگی هوای تهران و میزان غلظت آلاینده‌های مختلف با خبر شوید.

امکانات این اپلیکیشن

  • ارائه وضعیت کیفیت هوا بصورت برخط (به تفکیک کلیه ایستگاه‌ها) بر روی نقشه شهر تهران
  • ارائه شاخص کیفیت هوا طی یک هفته گذشته به تفکیک روز
  • ویجت مربوط به اطلاع رسانی وضعیت کیفیت هوا
  • اطلاع رسانی از همایش، سمینار، کارگاه ها و اخبار مرتبط با آلودگی هوا و صدا
  • قابلیت اشتراک گذاری بوسیله ایمیل، پیامک و شبکه های اجتماعی نصب شده بر روی تلفن همراه
  • امکان ارسال پیام هشدار و توصیه های بهداشتی بر حسب شرایط موجود
  • آموزش مفاهیم کاربردی آلودگی هوا و اطلاع از بولتن های روزانه

تاثیر گرد وغبار روی تجهیزات سرور و شبکه

در میان محیط های بسته کیفیت هوا در شرکت‌ها از همه پایین‌تر است، زیرا جریان هوای تازه در این محیط‌ها به خاطر نقشه و فضاهای کوچک و محدودشان وجود ندارد. به همین دلیل، گرد و غبار و ذرات شیمیایی موجود در هوای آلوده، وارد محیط بسته شده و آنجا باقی می‌ماند. آلاینده های موجود در هوا، علاوه بر تاثیری که بر میزان سلامتی دارند، به راحتی می‌توانند وسایل و تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری را نیز خراب کنند. یکی از این تجهیزات که تحت تاثیر آلاینده‌ها قرار می‌گیرد و به مرور آسیب می بیند، سرور است. اگر پیشگیری شما به موقع نباشد مجبور به درمان خواهید شد، خدمات تعمیر سرور توسعه شبکه آداکخدمات تعمیر سرور را پس از خرابی سرورتان به شما ارائه می دهد، اما جهت پیشگیری و جلوگیری از آسیب به سرور و تجهیزات شبکه می توانید از سرویس های نگهداری سرور و اتاق سرور به نام جنرال سرویس توسعه شبکه آداکاستفاده کنید و سلامتی تجهیزات گران قیمت خود را به خطر نیندازید.

تاثیر آلودگی هوا بر تجهیزات سخت افزاری و الکترونیکی اتاق سرور

متاسفانه در ایران کیفیت هوا در اتاق سرور و تجهیزات، چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، همین عامل موجب می‌شود که، خرابی تجهیزات کامپیوتری افزایش چشمگیری داشته باشد. زیرا آلاینده‌های موجود در هوای شهر‌های بزرگ و صنعتی، با نشستن روی تجهیزات و قطعات مختلف، باعث کاهش عملکرد قطعه و در نهایت از کار افتادن آن می‌شوند. بنابراین بهتر است برای کنترل وضعیت تجهیزات خود، تمیز کردن دیتا سنتر و اتاق سرور را در برنامه بگذارید. در مقاله تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور، در مورد آلاینده‌ها و اثری که روی تجهیزات سرور می‌گذارند صحبت کرده‌ایم، به همین دلیل در اینجا اشاره‌ای کوتاه به این موضوع خواهیم داشت.

بالا رفتن دما روی قسمت‌های دیگر دستگاه، مانند لنز دی وی دی نیز تاثیر گذاشته و باعث از کار افتادن آن می‌شود. خاصیتی سیلیکونی پردازنده سرور نیز تحت تاثیر همین عامل بوده و با افزایش دما از بین می‌رود.

ایجاد مشکل در تهویه هوا، کاهش عمر مفید قطعات و بالا رفتن مصرف برق، تنها ضرر نشستن گرد و غبار روی قطعات نیست. گرد و غبار مهم‎‌ترین عامل خرابی مادر برد هستند و این کار را با رطوبت انجام می‌دهند. مدارات و تجهیزات الکترونیکی، باید در محیطی بدون رطوبت کار کنند، اما گرد و غبار و آلاینده‌ها با خود عناصر شیمیایی و رطوبت به همراه می‌آورند. در صورت تماس رطوبت آلاینده‌ها با کانکتور‌های فلزی مدار‌ها، شاهد اتصال کوتاه و عیب‌های فنی دستگاه خواهید بود. همین اتصال کوتاه باعث ایجاد شارژ الکترونیکی شده و می‌تواند مادر برد را تحت تاثیر قرار داده و آن را سولفاته کند.

حتی اگر تمام منافذ و نقاط قابل و غیر قابل دسترس اتاق سرور را بپوشانید، جلوی ورود این آلاینده‌ها و گرد و غبار را نخواهید گرفت. آن‌ها از راه‌های مختلفی وارد اتاق می‌شوند و در جریان هوا معلق هستند. همچنین برای حذف این عناصر زائد، نمی‌توانید از دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار استفاده کنید، این دستگاه‌ها تنها الکتریسیته ساکن تولید می‌کنند و باعث جذب بیش از پیش گرد و غبار به سرور می‌شوند.

اهمیت استفاده دستگاه تصفیه در اتاق سرور

تحقیقاتی که در سال های اخیر روی تجهیزات سرور و شبکه صورت گرفت، نشان می دهد که آلودگی های محیطی یکی از عوامل مهم در از کار افتادن و فرسایش بالای تجهیزات االکترونیکی و پردازشی است. قبل از سال ۲۰۰۶ در قطعات و اتصالات الکترونیکی از سرب استفاده می شد که این موضوع باعث افزایش عمر و استحکام این قطعات می‌شد، علاوه بر این وجود گازهای خورنده و اسیدی مثلا کسید نیتروژن و اکسید گوگرد که در شهرهای شلوغ و صنعتی به وفور در هوا موجود است، بوردهای الکترونیکی تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری را در معرض فرسایش شدید قرار داده است.

البته که در یک سازمان یا شرکت قوانین تردد به اتاق سرور مشخص و از پیش تعیین شده است وهر کسی اجازه ورود به این محدوده را ندارد، اما ذرات معلق در هوا به حدی کوچک هستند که به راحتی به تجهیزات شما نزدیک می شوند. حتی بعضی لوازم و دستگاه ها در همان محدوده اتاق سرور هم خود تولید کننده این ذرات هستند، مثل باتری UPS ها. با دانستن این موارد لزوم داشتن دستگاه های تصفیه هوا در این مکان ها مشخص است.

براساس گزارشات کمیته فنی انجمن مهندسین گرمایش، سرمایش و تهویه امریکا ASHRAE میزان متعارف و قابل قبول برای ذرات و آلودگی های موجود در هوا حداکثر ۱۰۰۰۰ذره در لیتر است، که به این وضعیت در استاندارد ISO 14644-1اصطلاحا “اتاق تمیز” گفته می شود. جهت تصفیه هوای اتاق سرور و رساندن آن به حد اتاق تمیز، باید چندین فیلتر وجود داشته باشد، فیلتر اول “پیش فیلتر” است، که ذرات درشت معلق در هوا را جذب می کند. فیلتر دوم فیلتر کربن اکتیو است یا کربن فعال که جذب کننده گازها و آلودگی شیمیایی ست، فیلتر سوم فیلتر هپا است، این فیلتر وظیفه جذب مواد معلق ریز و فوق ریز را به عهده دارد.

تصفیه هوای اتاق سرور باید در سطوح مختلف جهت جذب انواع ذرات معلق با فیلترهای مناسب انجام شود.

به یاد داشته باشید، برای از بین بردن تاثیر آلودگی هوا بر اتاق سرور و تجهیزات و زدودن گرد و غبار، نمی‌توانید از مواد شوینده عادی استفاده کنید، این فرایند تنها زنگ زدگی و پوسیدگی سرور را به جلو می‌اندازد. نگهداری از سرور تان را به متخصصین بسپارید.

نویسنده : تحریریه فالنیکمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.