بلاگ

مشکلات پرینترهای جوهر افشان


چاپگر‌های جوهر افشان قیمت خرید پایینی دارند، به همین دلیل در بازار دستگاه‌های اداری مشتریان زیادی دارند. کارکرد و ساختار چاپگر‌های جوهری به اندازه چاپگر‌های لیزری پیچیده نیست، بنابراین کمتر دچار خرابی می‌شوند و بیشتر مشکلات آن‌ها مربوط به کیفیت چاپ است. در ادامه به مشکلات پرینترهای جوهر افشان اشاره کرده و راهکاری برای آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اصلی‌ترین مشکل پرینتر جوهرافشان

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین مشکلات پرینتر جوهرافشان، پایین آمدن کیفیت چاپ است. این مشکل که خود را در غالب افتادن خطوط سفید افقی، روی فایل‌های چاپ شده نشان می‌دهد، مربوط به هد چاپگر جوهر افشان و نازل‌های آن است.

این خطوط سفید افقی، در اثر بسته شدن سر نازل‌ها و عدم پخش جوهر توسط آن‌ها به وجود می‌آید. شاید در نظر اول تعویض هد، اولین راهی باشد که بتواند مشکل پرینتر را حل کند، اما ما به شما تمیز کردن هد را پیشنهاد می‌کنیم. تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان، می‌تواند به دو صورت دستی و از طریق محلول تمیز کننده هد دستگاه جوهر افشان یا با نرم افزار تمیز کننده خود پرینتر در ویندوز صورت بگیرد.
اگر می‌خواهید به صورت دستی هد پرینتر خود را تمیز کنید، می‌توانید به نسبت مساوی الکل و آب را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس هد پرینتر را در این مخلوط قرار دهید. تا هرگونه جوهر اضافی و خشک از روی هد پرینتر پاک شود. حالا هد پرینتر را از محلول خارج کرده و با یک حوله کاغذی آن را تمیز کنید.

اما اگر می‌خواهید از طریق نرم افزار، هد پرینتر را تمیز کنید، باید ابتدا مطمئن شوید که دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا نه؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه، می‌توانید به دفترچه راهنما مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسی که، پرینتر را از آن خریداری کرده‌اید، این سوال را بپرسید.

محلول تمیز کننده هد دستگاه جوهر افشان
تمیزی قطعات داخلی و خارجی پرینتر جوهرافشان، مانند هد در عملکرد مثبت دستگاه بسیار موثر است
پیشنهاد مطالعه

ساده‌ترین راه‌حل برای رایج‌ترین مشکل

یکی دیگر از مشکلات پرینتر‌های جوهرافشان، نقص و عدم ارتباط بین چاپگر و سیستم است. بنابراین اگر پرینتر شما به سیستم متصل نمی‌شود، هر دو را خاموش کنید، سپس کابل‌ها را بررسی کرده و از درستی اتصالات آن‌ها مطمئن شوید. سپس دوباره چاپگر و رایانه را روشن کرده و راه اندازی کنید. در اغلب موارد مشکلات مربوط به عدم ارتباط چاپگر با سیستم، با یک بار روشن و خاموش برطرف می‌شود.

سرعت پرینتر کاهش پیدا کرده است؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین پرینتر‌ جوهرافشان با پرینتر‌ لیزری، در میزان سرعت آن‌ها است. چاپگر‌های جوهرافشان سرعت بسیار کمی دارند، به همین دلیل نمی‌توانند، در یک زمان مشخص میزان زیادی از اسناد را پرینت بگیرند.

سرعت چاپ در هر دقیقه، با واحد ppm اندازه می‌شود و میانگین این سرعت در پرینتر‌های جوهری در حدود ۱۵ برگ است. این رقم در چاپگر‌های لیزری به حدود ۲۵ صفحه می‌رسد. اگر حجم فایل ارسالی به پرینتر جوهری، بالا باشد سرعت دستگاه پایین‌تر می‌آید. به همین دلیل اغلب کاربران پرینتر جوهرافشان، از کاهش سرعت پرینتر در موارد مختلف شکایت می‌کنند.
اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، ابتدا حجم فایل را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است پرینت هر صفحه ۵ دقیقه طول بکشد. اگر سرعت پرینت به شدت کاهش یافته و این برخلاف روال دستگاه است، ابتدا باید اتصالات و کابل‌ها را بررسی کنید. سپس مطمئن شوید که، اتصالات wifi از سرعت کافی برخوردار است. یک راه دیگر برای رفع این مشکل، افزایش مقدار ram است. این قابلیت در اکثر پرینتر‌های مدرن و جدید وجود دارد.

افتادن خط سفید در پرینت، مشکل همیشگی

اغلب کاربران پرینتر‌های جوهری، بعد از مدتی استفاده از دستگاه، از افتادن خط سفید در پرینت شکایت می‌کنند. افتادن خطوط سفید افقی، در صفحه چاپ شده، می‌تواند به چند دلیل باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. پرینتر‌های جوهرافشان، به نسبت پرینتر‌های لیزری از قیمت خرید کمتری برخوردار هستند زیرا که فناوری و پیچیدگی کمتری دارند. این فناوری و پیچیدگی کمتر، به مرور خود را در کیفیت فایل‌های پرینت شده نشان خواهد داد. می‌توان گفت یکی از مشکلات رایج پرینتر جوهری، کاهش کیفیت پرینت بعد از مدتی استفاده است.

پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، بهتر است در اولین قدم زمانی را برای تمیز کردن پرینتر خود بگذارید.
بزرگ‌ترین دشمن پرینتر جوهرافشان، گرد و خاک است. گرد و غبار موجود در هوا و ذرات ریزی که روی کاغذ قرار دارند می‌توانند، روی اتصالات الکتریکی دستگاه نشسته و در کارکرد پرینتر اختلال ایجاد کنند. بنابراین سعی کنید، پرینتر خود را همیشه تمیز نگه دارید. برای اینکار از یک پارچه بسیار لطیف و کمی مرطوب استفاده کنید. هر از گاهی برای پیشگیری از مشکلات، سرویس دوره‌ای پرینتر را در برنامه خود بگذارید. تا سرویسکار ماهر و متخصص، قطعات دستگاه را بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود، تمیز کند.
این را هم در نظر داشته باشید که، کیفیت مواد مصرفی، می‌تواند تاثیری مستقیم روی کیفیت پرینت داشته باشد. به عنوان مثال نوع کاغذی که از آن استفاده می‌کنید، اگر جنس کاغذ به گونه‌ای باشد که، جوهر را بیش از حد به خود جذب کند، امکان پخش شدن جوهر و لکه شدن فایل پرینت شده وجود دارد.

خط سفید در پرینت
افتادن خطوط سفید افقی روی سند پرینت شده، اغلب به دلیل وجود مشکل در هد دستگاه است

بزرگ‌ترین ایراد، گیر کردن کاغذ در پرینتر

از نظر کاربران، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات پرینتر جوهرافشان، گیر کردن کاغذ در پرینتر است. در چنین شرایطی کاغذ در غلطک‌های دستگاه گیر کرده و یا غلطک‌ها همزمان تعداد زیادی از کاغذ‌ها را می‌کشند.
گیر کردن کاغذ در پرینتر، اغلب هنگامی رخ می‌دهد که ورقه‌های کاغذ به درستی درون پرینتر قرار نگرفته و یا سینی کاغذ بیش از حد پر شده باشد. اگر غلطک‌ها، تعداد زیادی از کاغذ‌ها را به درون خود می‌کشند، مشکل از پرینتر نیست، این کیفیت کاغذ است که مشکل دارد. کاغذ‌های بی کیفیت، اغلب به هم چسبیده و به سختی از هم جدا می‌شوند. بنابراین از خرید کاغذ‌های بی کیفیت و دست دوم برای پرینتر خودداری کنید، زیرا در بلند مدت به دستگاه آسیب خواهید زد.

خشک شدن کارتریج جوهر افشان

پرینتر را روشن کرده‌اید و منتظر چاپ فایل فرستاده شده به دستگاه هستید، بعد از کمی انتظار نسخه چاپی خروجی از دستگاه، خیلی تار است و یا اصلا چاپ نشده و برگه سفید مانده است. مشکل کجاست؟ اگر می‌دانید که کارتریج‌ها نو هستند و هنوز خالی نشده‌اند، باید ایراد را در جای دیگری جستجو کنید. در اینجا هم مشکل ممکن است از گرفتگی هد پرینتر باشد، تمیز کردن آن را در اولویت بگذارید.
نکته‌ای که در این رابطه باید آن را به یاد داشته باشید این است که، کارتریج پرینتر‌های جوهرافشان بعد از باز شدن پلمپ، باید به سرعت در مدتی کوتاه مورد استفاده قرار بگیرند. اگر کارتریج جدید را در دستگاه گذاشته و بعد از آن، دیگر استفاده‌‌ای از پرینتر نداشتید باید بدانید در طی این زمان، کارتریج شما خشک و بلااستفاده خواهد بود و همین موضوع سفید و یا تار بودن اسناد چاپی را توجیح خواهد کرد. تمام شدن کارتریج نیز، می‌تواند به سفید چاپ شدن کاغذ منجر شود.

تعمیرات انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک
در صورتی که شما هم به مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی برخورد کردید، با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش دستگاه‌های شما هستند.

خدمات تعمیر پرینتر

علت جوهر پس دادن کارتریج

اغلب افراد گمان می‌کنند که، کارتریج‌های جوهری امکان شارژ ندارند. این تصور درست نیست، کارتریج‌های پرینتر جوهرافشان هم، مانند کارتریج تونر قابلیت و امکان شارژ دارند. اما متخصصان شارژ کارتریج جوهری را، به دلیل آسیب‌هایی که ممکن است به دستگاه وارد کند توصیه نمی‌کنند. برخی از ابزار مورد نیاز برای انجام این پروسه جوهر، سوزن و سرنگ است.

فرد متخصص از سرنگ و سوزن برای تزریق جوهر به کارتریج استفاده کرده و پس از تزریق کارتریج را درون پرینتر قرار می‌دهد. اگر در یکی از مراحل شارژ کارتریج، اشتباهی صورت بگیرد و یا تزریق رنگ بیش از حد استاندارد باشد، امکان دارد جوهر از کارتریج به درون پرینتر نشت کند. با جوهر پس دادن کارتریج، قطعات داخلی پرینتر دچار مشکلات جدی شده و برای عیب یابی آن‌ها باید، هزینه‌های هنگفتی را کنار بگذارید.

علت جوهر پس دادن کارتریج
کارتریج پرینتر جوهرافشان، مانند کارتریج تونر قابلیت شارژ دارد اما به دلیل امکان جوهر پس دادن داخل دستگاه توصیه نمی‌شود

مشکل نصفه پرینت گرفتن

بسیاری از کاربران پرینتر‌های جوهرافشان، از مشکل نصفه پرینت گرفتن دستگاه شکایت می‌کنند. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو شدید، ابتدا با بررسی کردن کارتریج شروع کنید. زیرا ممکن است سطح کارتریج از میزان استاندارد کم‌تر شده باشد و این مشکل را با نصفه پرینت گرفتن نشان دهد.

پس قبل از هرکاری، گزارش گیری میزان کارتریج را انجام دهید. گزارش گیری میزان کارتریج، در هر برند پرینتری متفاوت است و روش یکسانی ندارد. اگر می‌بینید که میزان کارتریج کم است، باید برای تعویض کارتریج اقدام کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که، کارتریج هم مانند سایر مواد، دارای تاریخ انقضای مشخصی است، پس این احتمال وجود دارد که کارتریج منقضی شده باشد.
اگر مشکلی در کارتریج نمی‌بینید، به سراغ درایور رفته و آن را حذف کنید. به سایت کمپانی سازنده دستگاه مراجعه کرده و آخرین نسخه درایور را دانلود کنید.

علت خط انداختن چاپگر جوهر افشان

گاهی اوقات کاربران خط و خطوطی را روی اسناد پرینت مشاهده کرده و می‌خواهند علت آن را دانسته تا در آینده از وقوع آن جلوگیری کنند. برای دانستن علت خط انداختن چاپگر جوهر افشان، ابتدا باید به سراغ هد پرینتر بروید. تراز نبودن هد پرینتر، باعث افتادن رگه‌ها و خطوطی از جوهر روی سند پرینت شده می‌شود.
در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که، تمیز نبودن هد پرینتر می‌تواند باعث مشکلات فراوانی برای دستگاه شود. پس تمیز کردن هد را نیز، در برنامه خود بگذارید. نظافت سایر بخش‌های دستگاه را فراموش نکنید، در دفترچه راهنما نحوه نظافت تک تک این قطعه‌ها نوشته شده است. اگر به دفترچه راهنما دسترسی ندارید می‌توانید، از یک دستمال لطیف و خشک کمک گرفته و قطعات در دسترس بیرونی و خارجی پرینتر را تمیز کنید.

علت سایه انداختن چاپگر جوهر افشان

به تازگی متوجه سایه انداختن چاپگر جوهر افشان، روی اسناد شده‌اید. این مشکل می‌تواند علت‌ها و عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه، به آن اشاره می‌کنیم.
تمامی چاپگر‌ها برای برقراری ارتباط با رایانه، به درایور متکی هستند. اما نصب غلط درایور و یا آپدیت نبودن آن ممکن است مانع از ارتباط چاپگر با رایانه شده و در نهایت باعث افتادن سایه و اشکال مختلف روی سند شود. اگر به تازگی سیستم عامل ویندوز خود را بروز کرده‌اید، بهتر است درایور پرینتر را نیز، همگام با آن آپدیت کنید. شما می‌توانید برای گرفتن آخرین نسخه درایور پرینترخود، به سایت کمپانی سازنده دستگاه مراجعه کنید.
اگر تمامی روش‌های گفته شده را انجام دادید، اما هنوز پرینتر جوهرافشان شما مشکل دارد، باید ایراد را در سخت افزار دستگاه جستجو کنید. چه مدت است که از پرینتر استفاده می‌کنید؟ بسته به مدت استفاده، ممکن است بتوانید از ضمانت و گارانتی کمپانی سازنده پرینتر استفاده کنید. اگر اعتبار گارانتی تمام شده است، ابتدا هزینه تعمیر دستگاه را خود را با خرید پرینتر جدید مقایسه کنید و سپس برای تعمیر پرینتر اقدام کنید.

نویسنده : زهرا میریمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.