بلاگ

آموزش هواگیری کارتریج جوهر افشان


اغلب کسانی که از پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌کنند، با واژه هواگیری کارتریج جوهری آشنا هستند. هواگرفتن کارتریج و مخزن رنگ پرینتر جوهر افشان، یکی از دلایل کاهش کیفیت چاپ است. در اینجا نحوه هواگیری کارتریج جوهر افشان را خواهیم گفت.

هواگرفتن کارتریج جوهر افشان به چه معناست؟

پرینترهای جوهر افشان دو دسته هستند، یک دسته پرینترهایی که کارتریج داخل آنها قرار می‌گیرد و نوع دیگر هم پرینترهایی که دارای مخزن جداگانه رنگ هستند.

پرینترهایی که دارای مخزن رنگ سرخود نیستند و مخزن رنگ در آنها جداگانه است، بعد از مدتی کیفیت چاپی که باید داشته باشند را ندارند و تصاویری که با آنها چاپ می‌کنید، شما را راضی نمی‌کنند. یکی از دلایل بی کیفیت شدن چاپ این نوع پرینترها، هوا گرفتن سیستم جوهر است. پس می‌توان گفت که یکی از مشکلات پرینترهای جوهرافشان، وجود هوا داخل سیستم جوهر است.

برخی از پرینترها در کنار کارتریج‌هایی که دارند، دارای یک مخزن رنگ بزرگ هستند که کاربر قادر است آن را شارژ کند. با این وجود، دیگر نیاز نیست که در صورت اتمام کارتریج، به فکر خریدن کارتریج جدید باشید. فقط کافیست مخزن جوهر را پر کنید.

اما گاهی به دلیل کیفیت پایین این مخزن، ممکن است دچار هواگرفتگی شوند و کیفیت چاپ کاهش یابد. هواگرفتن ممکن است در قیمت مخزن جوهر، شلنگ انتقال جوهر و یا حتی کارتریج‌ها ایجاد شود.

هواگیری سیستم جوهر پرینتر
پرینترهایی که دارای مخزن رنگ سرخود نیستند، دچار مشکل هواگرفتگی می‌شوند.

چه زمانی باید سیستم جوهر پرینتر را هواگیری کنیم؟

قبل از اینکه پرینتری خریداری کنید، باید با ویژگی پرینترهای جوهرافشان آشنا شوید. هر زمانی که متوجه افت کیفیت چاپ شدید باید وضعیت پرینتر را بررسی کنید که دچار هواگرفتگی نشده باشد. البته با نگاه کردن به شلنگ‌های انتقال جوهر، متوجه هواگیری آنها خواهید شد. در صورت وجود حباب داخل این شلنگ‌های جوهر و یا خالی بودن چندسانتی شلنگ از جوهر، متوجه هواگیری آنها می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه

آیا هواگیری کارتریج جوهر افشان HP توسط کاربر قابل انجام است؟

هواگیری کارترج جوهر افشان، کار سختی نیست و نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد. برای این کار فقط باید کمی دقت داشته باشید.

برای هواگیری کارتریج جوهر افشان، ابتدا درپوش بالای کارتریج را باز کنید، نوک سرنگ را داخل کارتریج کرده و سوپاپ سرنگ را به سمت بالا بکشید.

این کار را تا جایی ادامه دهید که مقداری هم جوهر وارد سرنگ شود. سپس سرنگ را از داخل کارتریج خارج کرده و درپوش کارتریج را ببندید. جوهر موجود داخل سرنگ را نیز داخل مخزن جوهر خالی کنید.

همانطور که گفته شد، این کار باید با دقت انجام شود تا مشکلی برای کارتریج و سیستم جوهر ایجاد نشود. از این رو، پیشنهاد می‌شود که این کار را به کارشناس تعمیر پرینتر بسپارید تا بدون کوچک‌ترین مشکلی و با دقت کافی انجام شود تا پرینترتان مانند روز اول دوباره کار کند.

خدمات تعمیر پرینتر
هواگیری سیستم جوهر پرینتر در فالنیک

علت جوهر پس دادن کارتریج چیست؟

شاید تا زمانی که تصمیم به تعویض کارتریج قدیمی بگیرید، متوجه پس دادن جوهر کارتریج نشده باشید. دلیل اصلی پس دادن جوهر کارتریج داخل پرینتر هم به بی کیفیت بودن کارتریج برمی‌گردد. گاهی به دلیل استفاده از کارتریج‌های بی‎کیفیت و طرح که قطعاتی نامرغوب داخل آنها وجود دارد، با این مشکل روبرو خواهید شد. همچنین اگر قطعات کارتریج به درستی کنار هم قرار نگیرند هم یکی از دلایل پس دادن جوهر کارتریج است.

در صورتی که برای نصب، راه اندازی، تنظیمات و کار با پرینتر، پلاتر و اسکنر خود مشکل دارید. می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا آنها از راه دور مشکل را برطرف کنند.
جهت مشاوره و تماس با کارشناس فنی می‌توانید از خط ثابت با شماره تلفن ۹۰۹۹۰۷۱۸۴۳ تماس بگیرید.
از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰پاسخگوی شما هستیم.

دلیل خشک شدن هد اپسون چیست؟ چگونگی تمیز کردن هد پرینتر؟

دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند به خشک شدن هد پرینتر منجر شود. دلایلی از قبیل:

 • استفاده از قطعات و کارتریج بی‌کیفیت
 • استفاده نکردن طولانی مدت از پرینتر جوهری
 • وجود گردوخاک
 • استفاده از جوهرهای ناخالص
 • گیر کردن کاغذ داخل پرینتر
 • استفاده از کاغذ نامناسب
 • افزایش دمای محیط
 • و …
پیشنهاد مطالعه

برای تمیز کردن هد پرینتر، راه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم:

۱-تمیز کردن هد پرینتر با نرم افزار تمیزکننده پرینتر

در این روش، باید در ویندوز کامپیوتر، وارد قسمت Control Panel شده و گزینه‌ی Devices and Printers را انتخاب کنید. در لیستی از پرینترها که برایتان نمایان می‌شود؛ روی دستگاهی که نیاز به تمیز کردن دارد کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

در پنجره جدیدی که نمایان می‌شود، تب Hardware را انتخاب کرده و دوباره پرینتر خود را انتخاب کنید. پنجره‌ی Toolbax پرینتر باز شده و روی گزینه‌ی Clean Ink Cartridges کلیک کرده و در صورت مشاهده شکل زیر، OK را انتخاب کنید.

تمیز کردن هد پرینتر
برخی از پرینترها فاقد ویژگی تمیزکننده‌گی هد هستند.
پیشنهاد مطالعه

۲-تمیز کردن هد پرینتر، به روش دستی

در این روش به چند وسیله نیاز دارید.

 • آب
 • الکل
 • کاسه
 • دستمال حوله‌ای

ابتدا پرینتر را خاموش کرده و دوشاخه آن را از برق بکشید. درپوش مخزن کارتریج را باز کرده و تمامی کارتریج‌ها را خارج کنید.

بعد از خارج کردن کارتریج‌ها، هد پرینتر را نیز خارج کنید.

یک لیوان آب و یک لیوان الکل را داخل کاسه ریخته و هد را برای ۲ دقیقه داخل محلول بریزید. سپس هد را از محلول خارج کرده و روی حوله قرار دهید. اگر هد تمیز نشده و به آن جوهر چسبیده، این کار را دوباره تکرار کنید.

در نهایت هد را خشک کرده و داخل مخزن قرار دهید.

تمیز کردن دستی هد پرینتر
کثیف بودن هد پرینتر، یکی از دلایل بی کیفیت شدن چاپ است.
خدمات شارژ کارتریج فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، ۲۵ بار شارژ کارتریج در توسعه شبکه آداکمعادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.

خدمات شارژ کارتریج

نویسنده : زهرا چگینیمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *