بلاگ

آشنایی با سوئیچ های سیسکو و نحوه ارتباط با آنها


یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در خرداد ۹۷ نوشته شده بود و در بهمن ۹۹ و آبان ۰۰ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

سیسکو از شرکت‌های نام‌آشنا در زمینه قطعات مورد نیاز برای شبکه است و سوئیچ شبکه از مهم‌ترین محصولاتی‌ست که این شرکت در حوزه شبکه تولید می‌کند. در این مقاله می‌خوانیم سوئیچ cisco چیست و درباره انواع سوئیچ های سیسکو و تفاوت آنها با هم صحبت می‌کنیم.

سوئیچ چیست؟

سوئیچ ها برای اتصال چند دستگاه در یک شبکه که در محدوده یک ساختمان باشند استفاده می‌شوند. مثلا اتصال کامپیوترها و پرینترها و سرورها به هم و ایجاد شبکه‌ای که منابع را به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. سوئیچ نقش کنترلر شبکه را دارد و اجازه تبادل اطلاعات و ارتباط با یکدیگر را به دستگاه‌ها می‌دهد.

سوئیچ در شبکه های کامپیوتری یکی از سخت افزارهای شبکه است که دستگاه‌ها را در شبکه کامپیوتری از طریق packet switching به هم وصل می‌کند تا دیتا بین آنها رد و بدل شود. سوئیچ شبکه در لایه ۲ مدل OSI کار می‌کند و با استفاده از آدرس سخت افزاری (Mac addresses) به انتقال دیتا در شبکه می‌پردازند. البته سوئیچ های لایه سه هم وجود دارند که با انجام کار مسیریابی در شبکه، ارتباط بین شبکه های مختلف را برقرار می‌کنند.

برای آشنایی با سوئیچ شبکه و انواع آن مقاله “سوئیچ شبکه چیست انواع و کاربرد آن” را مطالعه کنید.

cisco چیست؟

cisco را می‌توان مخفف Computer Information System Company دانست اما از منظری دیگر برگرفته از نام شهر سان فرانسیسکو – San Francisco است جایی که موسسین آن، شرکت سیسکو را در سال ۱۹۸۴ بنیان نهادند. cisco بیشتر با محصولات شبکه اش معروف است. سیسکو هم‌اکنون حدود ۷۴۰۰۰ کارمند در سراسر دنیت دارد و در زمینه امنیت سایبری رشد خوبی داشته است.

cisco محصولات و خدمات IT در ۶ رسته اصلی به بازار ارایه می‌دهد:

 1. شبکه: شامل اترنت، نوری، وایرلس و موبیلیتی
 2. امنیت
 3. ارتباطات درون سازمانی: شامل صدا و تصویر و دیتا
 4. دیتاسنتر
 5. IoT
 6. cloud and computing – فضای ابری و محاسبات
مشاوره و طراحی شبکه در توسعه شبکه آداک(ایران اچ پی)
توسعه شبکه آداکبا تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و خدمات خود را در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری ارایه می‌دهد.

دریافت مشاوره طراحی شبکه

سوئیچ های سیسکو چیست؟

سوئیچ cisco چیست؟ سیسکو توانسته در زمینه تولید سوئیچ شبکه و پشتیبانی از آن بازار را به دست گیرد و انواع سوئیچ های سیسکو را برای انواع کسب‌وکارها و کاربری‌ها وارد بازار کند. با توجه به نوع و گستردگی شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید می‌توانید از بین سوئیچ های سیسکو در رده‌های مختلف استفاده کنید. به طور کلی سوئیچ های سیسکو در سه دسته اصلی Core و Distribution و Access ارایه می‌شوند. برای خرید سوئیچ شبکه مورد نظرتان روی مشاورین توسعه شبکه آداکحساب کنید.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های سیسکو انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده‌اند. مثلا سوئیچ های کاتالیست برای شبکه های محلی و سوییچ های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ های Catalyst خود را هواره با قابلیت‌های جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می‌کند.

سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند. سوئیچ های سیسکو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سوئیچ با پیکربندی ثابت

معادل سوئیچ با پیکربندی ثابت، fixed configuration switcges است که برای راحتی، سوئیچ fixed گفته می‌شود.

سوییچ های fixed سوییچ های پرطرفدار در بازار هستند. انواع سوئیچ ها در دسته فیکس، با داشتن تعداد پورت ثابت مثلا ۸ پورت، ۱۶ پورت و ۲۴ پورت و … در انواع شبکه ها قابل استفاده هستند.

امکان اتصال سوییچ های fixed به هم و استفاده از فیبر نوری در آنها وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه

برخی از انواع سوئیچ سیسکو با پیکربندی ثابت عبارتند از:

 1. Cisco Catalyst 2960 Series
 2. Cisco Catalyst 2960-S Series
 3. Cisco Catalyst 3560 Series
 4. Cisco Catalyst 3560-E Series
 5. Cisco Catalyst 3560-X Series
 6. Cisco Catalyst 3750 Series
 7. Cisco Catalyst 3750-E Series
 8. Cisco Catalyst 3750-X Series
 9. Cisco Catalyst 4900 Series
 10. Cisco Catalyst 2975 Series

سوئیچ ماژولار سیسکو

سوئیچ ماژولار با افزودن ماژول امکان افزودن تعداد پورت سوئیچ وجود دارد بنابراین برای توسعه و ارتقای شبکه کاربرد دارند اما گران‌تر از سوییچ ثابت هستند و استفاده از آنها بییشتر در شبکه‌های سازمانی و انترپرایزها و دیتاسنترها است.

سیسکو سوئیچ های ماژولار Catalyst و Nexus کارایی مقیاس پذیر، انعطاف پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالا برایتان فراهم می‌کنند. انواع این سوییچ ها عبارتند از:

 1. Cisco Catalyst 4500 Series
 2. Cisco Catalyst 6500 Series
 3. Cisco Nexus 7000 Series

برای استفاده از ابزار سیسکو در انتخاب سوئیچ مناسب روی لینک بزنید.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو

وقتی می‌خواهیم از بین انواع سوئیچ های سیسکو، سوئیچ مناسب را انتخاب کنیم، باید توجه کنیم که سوئیچ مدیریتی لازم داریم یا غیر مدیریتی. تفاوت اصلی این دو در میزان کنترلی است که لازم داریم روی تنظیمات سوئیچ داشته باشیم.

سوئیچ های غیر مدیریتی طوری طراحی شده‌اند که به محض زدن به برق و روشن شدن، کارشان را شروع می‌کنند و نیاز به انجام کار خاصی نیست و تنظیماتی برای کانفیگ سوئیچ لازم ندارید. این مزیتی بزرگ برای شبکه‌های کوچک است که فقط نیازهای اساسی برطرف شود کافی است.

یکی از بهترین سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو سوئیچ Cisco SG112-24 Compact 24-Port Gigabit Switch است که مصرف برق کمی دارد و قابل نصب در رک است. این سوئیچ ۲۴ پورتی سیسکو همانند دیگر سوئیچ‌های غیرمدیریتی سری ۱۱۰ سیسکو، در زمینه سرویس‌های ویدئویی مبتنی بر پهنای باند مناسب است.

سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو

سوئیچ های مدیریتی کاملا قابل کانفیگ هستند و روی کارایی شبکه تاثیرگذارند. سوئیچ مدیریتی برای شبکه‌های بزرگ و شبکه‌هایی با برنامه‌های حساس و حیاتی لازمند.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو امکان تنظیم کردن هر پورت برای منظوری خاص را فراهم می‌کنند. می‌توانید این سوئیچ ها را مدیریت و پیکربندی کنید و روی شبکه‌تان نظارت داشته باشید. همچنین می‌توانید کنترل بهتری روی چگونگی انتقال دیتا روی شبکه داشته باشید و مشخص کنید دقیقا چه کسی این دیتا را دریافت کند و به آن دسترسی داشته باشد.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو مدل ۲۴ پورتی SG300-10MPP-K9-NA و مدل ۲۸ پورتی SG350-28-K9-NA جزو بهترین سوئیچ های مدیریتی است. از نام مدل سوئیچ سیسکو برخی ویژگی‌های آن نمایان است.

پیشنهاد مطالعه

سوئیچ های صنعتی سیسکو

سوییچ های صنعتی سیسکو جزو سوییچ های ماژولار است و همان طور که ار نامگذاری مشخص است، سوئیچ های صنعتی سیسکو در صنعت و محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارد استفاده می‌شود. طول عمر بالا، امنیت، کم بودن هزینه‌های عملیاتی از مزایای این نوع سوئیچ سیسکو است.

برخی از مدل‌های سوئیچ های صنعتی سیسکو عبارتند از:

 1. Cisco IE 1000 Series
 2. Cisco IE 2000 Series
 3. Cisco IE 2000U Series
 4. Cisco IE 3200 Series
 5. Cisco IE 3300 Series
 6. Cisco IE 3400 Series
 7. Cisco IE 3400H Series
 8. Cisco IE 4000 Series
 9. Cisco IE 4010 Series
 10. Cisco IE 5000 Series
پیشنهاد مطالعه

تفاوت سوئیچ های سیسکو

تفاوت سوئیچ های سیسکو در تکنولوژی‌هایی است که هر کدام پشتیبانی می‌کنند. مثلا:

 1. پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از PoE و +PoE
 2. ماژولار یا مستقل یا Stackable بودن
 3. LANLite یا LANBase بودن
 4. Fast Ethernet یا Gigabit Ethernet بودن
 5. دسکتاپی یا رک مونت بودن
 6. مدیریتی یا غیرمدیریتی یا اسمارت بودن
 7. سرعت و تعداد پورت‌ها
 8. پشتیبانی از فیبر نوری

با توجه به تکنولوژی‌های به کار رفته در هر سوئیچ سیسکو و مقایسه آنها می‌توانید بهترین سوئیچ سیسکو را انتخاب کنید. در این زمینه می‌توانید مقاله “آموزش گام به گام خرید سوئیچ سیسکو” را مطالعه کنید.

انواع حافظه در سوئیچ های سیسکو

انواع حافظه سوئیچ های سیسکو به ترتیب زیر است:

۱- RAM: در دستگاه‌های کامپیوتر، حافظه فرار است، مسلماً Running Config که در حافظه RAM گنجانده می‌شود چیزی است که می تواند فرار کند.

۲- Nv RAM‌: حافظه غیرفرار و ماندگار است، خودش در غالب فایل Config.text داخل Flash ذخیره می‌شود، فقط چون در قالب یک حافظه جداگانه در حافظه RAM بالا می‌آید، به آن Nv RAM گفته می‌شود. یعنی خودش یک Process حافظه‌ای می‌گیرد.

۳- ROM: در دستگاه‌ها Cisco ، بوت شدن دستگاه را برعهده دارد و مشخصات دستگاه و پارامترهای Boot دستگاه را نشان می‌دهد ، در واقع نشان می‌دهد که IOS دستگاه چیست و از کجا باید شروع به Load شدن کند.

۴- Flash: مثل فلش‌های معمولی است که داخل دستگاه قرار داده شده است. در Router های Cisco می‌توانیم این فلش را بیرون بیاوریم که با این کار،  سیستم بدون سیستم عامل (IOS) می‌شود.

وقتی که به دستگاه وصل می‌شویم و می‌خواهیم شروع به کار کردن با IOS کنیم چیزی جلوی ما قرار می‌گیرد به نام  CLI که از طریق آن می‌توانیم دستورهای مربوط به دستگاه را بنویسیم، هر کاری که در این محیط انجام می‌دهیم، داخل Running Config اتفاق می‌افتد که دستورات را اجرا می‎کند.

اما اگر دستگاه را خاموش و روشن کنیم این حافظه از بین می‌رود، مگر اینکه دستورات را در فایلی به نام Config.text ذخیره کنیم. این فایل داخل Flash ذخیره می‌شود، هر بار که دستگاه بالا می‌آید محتویات این فایل را روی حافظه RAM لود می‌کند و در Running config نمایش داده می‌شود.

برای استفاده از تعمیرات و خدمات تجهیزات سیسکو روی لینک بزنید.

نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو

در ادامه آموزش و نحوه برقراری ارتباط با سوئیچ سیسکو را مشاهده می‌کنید:

۱- سوئیچ سیسکو دارای پورتی به نام Console است. کابل کنسول سوئیچ سیسکو، کابل آبی فیروزه‌ای یا مشکی است که یک سر آن سوکت RJ45 است و سر دیگر آن RS232 است. قسمت RJ45 به Port Console وصل می‌شود و طرف RS232 به کامپیوتری که قرار است با استفاده از آن سوئیچ را پیکربندی کنیم، وصل می‌شود. RS232 یک کابل Serial‌ است، با این کابل باید از طریق نرم افزارهای Terminal با دستگاه ارتباط برقرار کنیم.

نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو - کابل اتصال
کابل کنسول برای اتصال سوئیچ سیسکو به کامپیوتر

کابل کنسول سوئیچ سیسکو، کابل Ethernet به حساب نمی‌آید. کابل Serial است و برای پیکربندی و تنظیم دستگاه استفاده می‌شود.

اگر بخواهید از لپ تاپ برای کانفیگ سوئیچ سیسکو استفاده کنید باید از تبدیل RS232 به USB استفاده کنیم چون لپ تاپ‌ها پورت RS232 ندارند. تصویر این تبدیل را در زیر می‌بینید. 

نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو - کابل مبدل
کابل کنسول برای اتصال سوئیچ سیسکو به لپ تاپ

۲- برای داشتن محیط کانفیگ سوئیچ در لپ تاپ احتیاج به نرم افزار ترمینال داریم مانند: HyperTerminal و PuTTY و SecureCRT و …؛ این نرم افزارهای می‌توانند به کابل Serial وصل شوند.

۳- سوئیچ را روشن می‌کنیم سپس در دسکتاپ، نرم افزار Terminal مثل PuTTY را باز می‌کنیم. در قسمت Session باید Connection Type را روی Serial و قسمت Bit Per Second را روی ۹۶۰۰ تنظیم کنیم. این پهنای باند برای برقراری ارتباط مناسب است. حالا Ok را می‌زنیم تا وارد محیط  CLI شوید.

نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو
نرم افزار Terminal برای کانفیگ سوئیچ سیسکو

هر دستوری که در CLI وارد می‌کنیم، در Running Config وجود دارد و اجرا می‌شود. اگر دستگاه خاموش و روشن شود این دستورات از بین می‌رود، مگر اینکه آن را Save کرده باشیم که در آن صورت در Start up Config ذخیره می‌شود.

انواع Mode‌ در دستگاه سیسکو

اولین Mode که در دستگاه‌های سیسکو می‌بینیم، User Mode است که نشانه آن نوشته شدن واژه Switch یا Router به همراه علامت بزرگتر است.

Switch >
Router >

دومین مد، مد Privilege Mode است که مد دسترسی نامیده می‌شود و نشانه آن نوشته شدن نام Switch یا Router به همراه علامت # (شارپ) است.

Switch #                             
Router #

سومین Mode که مد اصلی است، Global Mode نامیده می‌شود.

Switch(config)#
Router (config)#

در هر Mode می‌توانیم Commandهای مخصوص به آن Mode را انتخاب کنیم.  مسلماً Mode اول Command های زیادی ندارد چون هر کسی که دستگاه را روشن می‌کند به این Mode می‌رسد. البته می‌توانیم برای آن پسورد بگذاریم. برخی از این دستوریات عبارتند از:

 • دستور Enable برای رفتن از User Mode‌ به Privilege Mode
 • دستور Exit or Disable برای برگشتن از Privilege Mode به User Mode با استفاده از  استفاده می‌کنیم.
 • دستور Configuration Terminal یا conf t برای رفتن از Privilege Mode به Global Mode
 • دستور Exitبرای برگشتن از Global Mode به Privilege Mode

برای آشنایی با تنظیمات سوییچ سیسکو مقاله “کانفیگ اولیه سوئیچ سیسکو” را مطالعه نمایید.

چند تکنیک برای نوشتن دستور در محیط CLI

 • در هر Mode که باشیم با گرفتن ؟ می‌توانیم تمام دستورات آن Mode‌ را ببینیم. مثلاً اگر بخواهیم ببینیم که چه دستوراتی با e شروع می شوند e? را وارد می‌کنیم.
 • اگر قصد وارد کردن دستور Enable را داریم برای راحتی کار می‌توانیم ۲ کار انجام دهیم. یا en را وارد کرده و بعد Enter یا از En+Tab استفاده کنیم.
 • اگر دستوری را اشتباه بزنیم و ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ را ببینیم، این اعداد یعنی دستور وارد شده نامفهوم بوده و از طریق اینترنت در حال جستجو است و چون به اینترنت دسترسی ندارد آن را  Broadcast کرده است، در این مواقع برای اینکه بتوانیم سریع‌تر از این حالت خارج شویم از ترکیب دکمه‌های Ctrl+Shift+6 استفاده می‌کنیم.
 • اگر در یک سوئیچ Interface Fast Ethernet 0/1 داشته باشیم، عدد اول (صفر) همان شماره Module است و عدد دوم (یک) شماره Port است. شماره Port در Switch از یک شروع می‌شود اما در Router از صفر شروع می‌شود.
خدمات تعمیر انواع سوئیچ و محصولات سیسکو در فالنیک
با استفاده از تخصص کارشناسان تعمیر محصولات سیسکو در توسعه شبکه آداکبا صرف هزینه مناسب، دستگاه‌های خراب و از کار افتاده را به شبکه خود برگردانید و از خدمات باکیفیت و درجه یک و کم هزینه سیسکو استفاده کنید.

خدمات و تعمیر cisco در توسعه شبکه آداک

{
“@context”: ”
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “انواع سوئیچ های سیسکو”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند. سوئیچ های سیسکو به دو دسته تقسیم می‌شوند:
سوئیچ با پیکربندی ثابت
سوئیچ ماژولار سیسکو”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت سوئیچ های سیسکو”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از PoE و +PoE
ماژولار یا مستقل یا Stackable بودن
LANLite یا LANBase بودن
Fast Ethernet یا Gigabit Ethernet بودن
دسکتاپی یا رک مونت بودن
مدیریتی یا غیرمدیریتی یا اسمارت بودن
سرعت و تعداد پورت‌ها
پشتیبانی از فیبر نوری”
}
}]
}

نویسنده : مریم فقیهیمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *