بلاگ

کالای ریفربیشد یا مرجوعی چیست؟


شاید برای شما هم در خرید یک کالا اتفاق افتاده باشد که شرکت معتبر واردکننده، قیمت و گارانتی معقولی را تعیین کرده اما در فروشگاهی دیگر همان کالا با قیمت به مراتب پایین و شرایط گارانتی بهتری عرضه می‌شود. حتی ممکن است فروشنده برای جمع کردن خاطر شما گارانتی تعویض دستگاه را ارائه هم داده باشد. طبیعی است که از فروشنده بپرسید: “چگونه قیمت‌های شما از وارد کننده هم ارزان‌تر است؟” و پاسخی که دریافت می‌کنید، ادعای وارد کننده بودن، تعداد کمتر پرسنل و یا سود کمتر دریافتی توسط آن واحد صنفی است. اما آیا واقعا شرایط به همین صورت است که فروشنده می‌گوید؟

حقیقت این است که این کالای عرضه شده، یا تقلبی و مشابه نوع اصلی است و یا ریفربیشد و دلیل ارزان‌تر بودنش این است. طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده، تفاوت نرخ کالای اصلی با مشابه تقلبی، گاه تا ۲۰۰ درصد هم می رسد. حالا دلیل گارانتیِ شگفت انگیزِ تعویضِ وعده داده شده قابل توجیه است. این تفاوت قیمت نه تنها به فروشنده امکان تعویض دستگاه بدون ضرر را می دهد بلکه می تواند باعث شهرت او در مشتری مداری و ارائه گارانتی واقعی شود.

در برخی محصولات مصرفی مانند کارتریج، کمپانی مادر و یا وارد کننده اصلی، هیچیک گارانتی و خدمات پس از فروش برای کالاها ارائه نمی کنند. اما فروشگاه هایی هستند که این خدمات را بر روی محصول و با قیمتی پایین تر از از قیمت واردکننده عرضه می‌کنند. این مورد هم مثل مورد قبلی ذکر شده، نشان از تقلبی، طرح اصلی و یا ریفربیشد (Refurbished) بودن محصولات عرضه شده دارد. چرا که اصولا محصولات مصرفی مانند کارتریج، خدمات پس از فروش و یا ضمانت ندارند.
مراقب قیمت های وسوسه کننده باشید و از عرضه کننده های معتبر و خوشنام خرید خود را انجام دهید.

کالای اصلی و اورجینال چیست؟

محصولات طرح، محصولاتی اند که بطور ذاتی مشابه محصول اصلی و با کیفیت نازل کپی سازی شده است! در این نوع محصولات تمرکز اصلی تولیدکننده بر حفظ ظاهر و بسته بندی است تا کیفیت چرا که اولین چیزی که خریدار با آن مواجه می شود ظاهر کالا است. و همین مشابهت زیاد خریدار کارتریج را گمراه و سود هنگفتی را نصیب فروشنده سودجو می نماید.

محصولات ریفربیشد چیست؟

محصولات ریفربیشد، محصولاتی اند که بطور ذاتی اصلی محسوب می‌شود اما بنا به هر دلیل دوباره مورد تعمیر در کارخانه اصلی قرار گرفته و با نشان ریفربیشد عرضه شده و به همین دلیل تولید کننده آن را با قیمت به مراتب نازلتری عرضه می‌کند.

ایران، بهشت کالاهای مرجوعی (Refurbished)

در دنیای امروز استفاده از ماشین‌های اداری و تجهیزات رایانه‌ای یک امر ضروری است و در همه‌ی اداره‌ها، شرکت‌ها و خانه‌ها می‌توان آنها را پیدا کرد.
همیشه سوال‌هایی موقع خرید یک کالا برایمان پیش می‌آید. مثل چه لپ تاپ یا پرینتر و … بخریم؟ چه نکاتی را در هنگام خرید رعایت کنیم؟ از کدام برند بخریم؟ و … در این مقاله قصد داریم شما را با محصولات خاصی آشنا کنیم که متاسفانه در کشور ما زیاد شده و در همه‌ی برند‌ها، و همچنین برند اچ پی موجود است.
اخیرا در بازار داخلی کشورمان اختلاف قیمت خیلی زیادی روی بعضی دستگاه‌ها مشاهده می‌شود که از مراکز غیر رسمی و غیر شرکتی است که بدون گارانتی یا با گارانتی یک مغازه یا یک سایت عرضه می‌شوند که هیچ ارزش رسمی یا قانونی ندارد (شرکت ارائه دهنده خدمات گارانتی، باید مجوز ارائه خدمات داشته باشد).

کالای مرجوعی یا ریفربیشد چیست؟

  1. تصور بیشتر مردم از اجناس ریفربیشد اجناس دست دومی است که بازیافت (بازسازی) شده‌اند و کارکرد قابل قبولی دارند. در صورتی که این تعریف فقط یکی از نمونه های اجناس ریفربیشد است. کالای ریفربیشد انواع دیگری هم دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.
  2. اجناسی که توسط کاربران عودت داده شده اند. این محصولات ممکن است به دلایل مختلفی برگردانده شده باشند. مثل این است که کاربر، فقط در مورد خرید خود تجدید نظر کرده است. در بعضی از کشورها، مشتری این امکان را دارد که تا مدت مشخصی پس از خرید، کالا را پس داده یا با مدل دیگری عوض کند. در این موارد مراکز فروش، کالای مرجوعی را با تخفیف و به عنوان کالای ریفربیشد عرضه می‌کنند. (البته این مورد برای چاپگرها و اسکنرها بسیار مشکل است)
  3. محصولاتی که در مرحله‌ی تولید دچار مشکل شدند و یا خط و خش و نقایص ظاهری کوچک و جزئی دارند هم در طبقه محصولات ریفربیشد قرار می‌گیرند.
    محصولاتی که تولید زیادی داشتند و به مدت طولانی در انبار مانده و به فروش نرفته‌اند. (هنگامی که مدل‌ها از رده خارج شوند و مدلهای جدید جایگزین شوند.)
  4. در شرایطی که در هنگام حمل کالا، به کالا آسیب هایی وارد شده باشد؛ شرکت سازنده ی کالا، اجناس را تعمیر کرده و کالا را به عنوان کالای ریفربیشد به بازار عرضه می‌کند.
  5. اجناس ویترینی هم در دسته‌ی کالاهای ریفربیشد قرار دارند. نمایندگی‌های فروش، کالاهای ویترینی را با تخفیفات زیادی و به عنوان ریفربیشد می فروشند. این تخفیفات به این دلیل است که جعبه‌ی دستگاه باز شده و احتمال وجود تعداد کمی خش روی دستگاه وجود دارد. به دلیل اینکه بیشتر کالاها مستقیم از بخش نمایش به بخش فروش منتقل می‌شوند، فروشگاه‌ها کالا را دوباره به جعبه برمی‌گردانند و به کاربر تحویل می‌دهند.
    کالاهای ریفربیشد با گارانتی (خدمات پس از فروش) محدود عرضه می‌شوند و دارای حداکثر ۲تا ۳ ماه ضمانت هستند، در حالی که گارانتی کالای اصل ۱ ساله و گاهی چند ساله است.

متاسفانه این محصولات در کشور ما زیاد شده‌اند. این موضوع به این دلیل است که کشورهای جهان سومی یا در حال توسعه، بازار خوبی برای این نوع کالا هستند. این کالاها که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند با عنوان کالای آکبند و اصلی به وسیله‌ی افراد سودجو (عمدتا به مشتریان کم اطلاع یا بی اطلاع) به فروش می‌رسند. همچنین این افراد برای این اجناس، هیچ گارانتی معتبری ارائه نمی‌کنند.

به طور مثال مقایسه قیمت برخی از اقلام اصل و ریفربیشد را در ادامه ذکر می‌کنیم.

کالای ریفربیشد یا مرجوعی

بازار ماشین‌های اداری و لپ تاپ، پر از این اجناس ارزان قیمت شده است، که اگر چه طبق اعلام فروشندگان آنها از لحاظ کیفیت و قابلیت چیزی از نمونه‌های گران قیمت موجود در بازار کم ندارند، اما طبق نظر فعالان بازار؛ این کالاها اجناس مشکل‌داری هستند که به کارخانه‌ی سازنده مرجوع می‌شود و کمپانی مادر، بعد از رفع عیب، آنها را دوباره با قیمت بسیار پایین‌تر (تقریبا نصف قیمت) نسبت به کالای اصلی و آکبند به بازار عرضه می‌کند. این کالاها در بازار کشورهای در حال توسعه زیاد هستند.
این محصولات وارد بازار کشور می‌شوند و از آنجایی که شناسایی آنها برای مصرف کننده مشکل است و از طرفی برخی از مصرف کنندگان از وجود این محصولات در بازار اطلاع ندارند، این محصولات به اسم کالای آکبند و بدون ایراد به فروش می‌رسند.

راه چاره چیست؟ از کجا بفهمیم؟

یکی از راه‌های شناسایی کالای ریفربیشد، برچسب زرد یا قرمزی است که در پشت کالا و روی جعبه آن زده شده است، که روی آن نوسته شده است: ریفربیشد. البته در بیشتر موارد فروشنده‌ها این برچسب‌ها را از بین می‌برند تا به آسانی قابل شناسایی نباشد.

راه بعدی برای شناسایی…

یادداشت کردن شماره سریال و وارد کردن آن در سایت سازنده است. بیشتر برندها به این وسیله ریفربیشد بودن و یا نبودن کالا را به شما گزارش می‌دهند. البته فروشندگان برای این مورد نیز راه چاره دارند به طور مثال در بعضی شرکت‌های عرضه کننده سرور، سریال محصولات اصلی بر روی قطعات ریفربیشد کپی می‌شوند.

توصیه:

شاید بهترین توصیه برای نخریدن این کالاها این باشد که همیشه کالای مورد نظر خود را از مراکز معتبر و با گارانتی معتبر و دارای مجوز ارائه خدمات بخرید.

نتیجه گیری:

در این مقاله مشکلات کالاهای مرجوعی و ریفربیشد را بررسی کردیم . حال اینکه چه کالایی بخریم و از کجا بخریم به عهده ی خودمان است.

منبع: توسعه شبکه آداک(ایران اچ پی)

نویسنده : Falnic PRمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.