بلاگ

واقعیت مجازی؛ جهانی بین واقعیت و رویا


واقعیت مجازی چیست؟ شاید خیلی از شماها چیزی به اسم هدست واقعیت مجازی و یا عینک واقعیت مجازی شنیده باشید و یا دیده باشید ولی در مورد نحوه کار و یا حتی اینکه به چه دردی میخورد را ندانید. واقعیت مجازی تکنولوژی است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد و براساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با جزئیات واقعیت مجازی آشنا سازیم:

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی تکنولوژی است که انسان توسط آن با دنیای مجازی تعامل برقرا می کند و با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی بر روی سر خود، محیطی مجازی را در جلوی چشمان خود مشاهده می کنیم و بر اساس تغییر موقعیت فیزیکی بدن عوامل موجود در محیط مجازی نیز تغییر می کند و یا به بیان ساده تر شما احساس می کنید که در یک محیط واقعی قرار دارید.
یک محیط واقعیت مجازی در هدست های واقعیت مجازی به وسیله برنامه های اختصاصی آن به وجود می آید که برخی از این محیط ها به صورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی است و برخی دیگر نیز ویدئوهای ۳۶۰ درجه از جهان واقعی می باشند که توسط دوربین های مخصوص از قبل فیلمبرداری شده اند.
محیط های واقعیت مجازی یک تجربه دیداری می باشند که هر فرد به کمک هدست های واقعیت مجازی می تواند این محیط را مشاهده کرده و از طریق سنسورهای تعبیه شده بر روی سر و بدن می تواند حرکات خود را به این محیط مجازی منتقل کند. محیط‌های شبیه‌سازی شده می‌توانند مانند محیط‌های زندگی واقعی و یا به صورت کاملاً متفاوت باشند نظیر آنچه در محیط‌های بازی دیده می‌شود.

چرا واقعیت مجازی برای ما هیجان انگیز است؟

در پاسخ به سوال بالا می توان گفت که واقعیت مجازی پارادایم تماشای تصویر متحرک از دریچه یک پنجره که سال هاست در ذهن بشر حک شده را می شکند. از زمانی که تلویزیون و سینما اختراع شد می بایست جلوی این جعبه های جادویی بنشینیم و تصاویر پخش شده توسط آن ها را مشاهده کنیم و اگر نگاه خود را از تصویر برداشته و به محیط اطراف نگاه کنیم متوجه محیطی متفاوت از آنچه درون تلویزیون پخش می شود می شویم و اما در تکنولوژی واقعیت مجازی شاهد این تغییر محیط نیستیم به این صورت که اگر سر خود را حرکت دهیم بر اساس حرکت سرمان، تصویر نمایش داده شده توسط هدست نیز تغییر می کند به گونه ای که احساس می کنیم در آن محیط قرار داریم.

واقعیت مجازی

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده:

اشتباه رایج که اکثر افراد با آن مواجه هستند این است که واقعیت مجازی را با واقعیت افزوده اشتباه می گیرند اما در همینجا باید بیان کرد که واقعت افزوده تکنولوژی است که در آن تصاویر سه بعدی یا اطلاعاتی به صورت متن یا تصویر بر روی تصویر زنده ای که از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است نشان داده می شود، اما واقعیت مجازی تکنولوژی است که انسان توسط آن با دنیای مجازی تعامل برقرار می کند و با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی بر روی سر خود، محیطی مجازی را در جلوی چشمان خود مشاهده می کنید.

واقعیت مجازی در کجاها کاربرد دارد:

اگرچه برای این تکنولوژی نمی توان حد و مرزی را متصور شد اما در زیر به برخی کاربردهای عمومی و رایجی که تا به حال برای واقعیت مجازی در نظر گرفته شده است، اشاره شده:

  • صنعت توریسم
  • مدیتیشن و سلامت روانی
  • صنعت گیمینگ
  • موزه‌ها
  • صنایع نظامی
  • فضانوردی
  • استفاده در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی (املاک)
  • بهداشت و درمان
  • خرید
  • آموزش

این روزها یکی از بحث‌های داغ تکنولوژی به هدست‌های واقعیت مجازی اختصاص دارد، هدست‌هایی که می‌تواند تجربه کاربری از بازی کردن، تماشای فیلم و به طور خلاصه دنیای مجازی را زیر و رو کند. شاید این تکنولوژی همان طوفانی باشد که سال‌هاست گیمرها منتظر آن هستند تا بیاید و انقلابی را در تکنولوژی‌های فعلی پدید بیاورد.

نظر شما چیست؟ آینده دنیای مجازی و تکنولوژی واقعیت مجازی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا در صورت حضور این تکنولوژی‌ها در کشورمان در آینده‌ای نزدیک، تمایلی به تجربه آن خواهید داشت؟

منبع: myvr.ir

 

{
“@context”: ”
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “واقعیت مجازی”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “واقعیت مجازی تکنولوژی است که انسان توسط آن با دنیای مجازی تعامل برقرا می کند و با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی بر روی سر خود، محیطی مجازی را در جلوی چشمان خود مشاهده می کنیم و بر اساس تغییر موقعیت فیزیکی بدن عوامل موجود در محیط مجازی نیز تغییر می کند و یا به بیان ساده تر شما احساس می کنید که در یک محیط واقعی قرار دارید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده:”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “واقعت افزوده تکنولوژی است که در آن تصاویر سه بعدی یا اطلاعاتی به صورت متن یا تصویر بر روی تصویر زنده ای که از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است نشان داده می شود، اما واقعیت مجازی تکنولوژی است که انسان توسط آن با دنیای مجازی تعامل برقرار می کند و با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی بر روی سر خود، محیطی مجازی را در جلوی چشمان خود مشاهده می کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “واقعیت مجازی در کجاها کاربرد دارد:”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “صنعت توریسم
مدیتیشن و سلامت روانی
صنعت گیمینگ
موزه‌ها
صنایع نظامی
فضانوردی
استفاده در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی (املاک)
بهداشت و درمان
خرید
آموزش”
}
}]
}

نویسنده : تحریریه فالنیکمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *