بلاگ

آشنایی با صفحه نمایش UHD و ۴K


برخی افراد، صفحه نمایش‌های ۴K و UHD را یکسان می‌دانند، اما اینطور نیست، این دو مدل صفحه نمایش، دارای رزولوشن‌های متفاوتی هستند که در ادامه بیان می‌کنیم.

صفحه نمایش ۴K

صفحه نمایش ۴K یک محصول حرفه‌ای با استانداردهای سینمایی است. عبارت ۴K از ابداعات صنعت سینمای دیجیتال است که استودیوهای فیلمسازی برای استاندارد کردن و بهبود کیفیت فیلم‌های دیجیتال خود از ۴K استفاده کردند. ۴K دارای ابعاد ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل است که دقیقاً دو برابر استاندارد قبلی ویرایش دیجیتال ۲K با رزولوشن ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ است. استاندارد ۴K فقط در مورد رزولوشن نیست بلکه در خصوص نحوه اینکد شدن محتوا نیز است. ۴K با استفاده از استاندارد JPEG2000 فشرده می‌شود و می‌تواند تا ۲۵۰ مگابایت بر ثانیه bitrate داشته باشد.

صفحه نمایش UHD و 4K

صفحه نمایش UHD

صفحه نمایش UHD یک صفحه نمایش برای استفاده مصرف کننده با استاندارد عمومی است. UHD کوتاه شده عبارت Ultra High Definition است که عملاً کیفیت نسل بعد Full HD است. صفحه نمایش UHD دارای رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل است. به طور عموم بیشتر مانیتورها و تلویزیون‌هایی که به عنوان ۴K به فروش می‌رسند در واقع UHD هستند. در این دستگاه‌ها یک پنل با رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ وجود دارد که نسبت تصویر ۱.۹:۱ را ارائه می‌دهد اما رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ دارای نسبت تصویر ۱.۷۸:۱ است.

صفحه نمایش UHD و 4K

منبع: extremetech.com

 

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.

درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ

نویسنده : تحریریه فالنیکمنبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *