بلاگ

آداپتور فیبر نوری چیست و چه انواعی دارد؟


آداپتور فیبر نوری یکی از تجهیزات مهم در راه اندازی شبکه فیبر نوری است که اندازه کوچک یا قیمت نسبتا ارزان‌شان، چیزی از اهمیت آن‌ها در شبکه فیبر نوری کم نمی‌کند. در این مطلب توسعه شبکه آداکبا انواع آداپتور فیبر نوری آشنا می‌شویم. با توسعه شبکه آداکهمراه باشید.

آداپتور فیبر نوری چیست؟

آداپتور فیبر نوری که به نام‌های کپلر فیبر یا آداپتور فیبر هم شناخته می‌شود تجهیزاتی هستند که برای اتصال کابل‌های فیبرنوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه آداپتورها در مدل‌ها و اشکال مختلفی ارائه می‌شوند اما عمکلرد نهایی آن‌ها معمولا یکسان است. وظیفه اصلی آداپتور فیبر نوری، اتصال کابل‌های فیبرنوری و برقراری ارتباط همزمان بین دستگاه‌های مختلف است. انتخاب آداپتور فیبر نوری به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها نوع کابل است.

انواع پولیش در کانکتورهای فیبر نوری

برای اتصال بهتر و ارتقا کیفیت شبکه فیبر نوری، آداپتورهای فیبر نوری در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای کانکتورهای خاصی مناسب هستند. این گستردگی در نوع اتصالات و تجهیزات باعث انعطاف‌پذیری بیشتر شبکه فیبر نوری شده و قابلیت به کارگیری از این شبکه را بالاتر برده است.
برای اینکه اتصال فیبر نوری به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید سَری فیبر نوری را به شکل دقیقی صیقل داد. در اصطلاح فنی به این صیقل دادن، پولیش گفته می‌شود و به میزان دقتی که در پولیش وجود دارد، Ferrule می‌گویند. به طور کلی اصلی‌ترین تفاوت در انواع مختلف کانکتورها، در فرول آن‌هاست. انواع مختلفی از پولیش در کانکتورهای فیبر نوری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. Flat-Surface
  2. PC (سرنام Physical Contact)
  3. UPC (سرنام Ultra Physical Contact)
  4. APC (سرنام Angled Physical contact)
انواع پولیش فیبر نوری
انواع پولیش فیبر نوری

• Flat-Surface
همانطور که در تصویر می‌بینید، پولیش این کانکتورها به صورت کاملا مسطح است. به دلیل سطح صاف این نوع کانکتورها، در زمان اتصال مقداری هوا بین دو سطح وجود داشت که به انعکاس بازگشتی در حد ۴ درصد منجر می‌شد. به همین دلیل تکنولوژی PC ایجاد شد.
• PC (سرنام Physical Contact)
مشکلات فنی کانکتورهای Flat موجب پیدایش کانکتورهای PC شد. قسمت نوک این کانکتورها کمی محدب است تا هوایی که در نوع پولیش Flat بن دو سطح قرار می‌گرفت، از بین برود. همین امر موجب شد که میزان انعکاس بازگشتی که در نوع Flat -14 دسیبل بود، در نوع PC به -۴۰ دسیبل کاهش پیدا کند.

مشاوره و طراحی شبکه در توسعه شبکه آداک(ایران اچ پی)
توسعه شبکه آداکبا تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و خدمات خود را در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری ارایه می‌دهد.

دریافت مشاوره طراحی شبکه

اما دلیل پیدایش صیقل UPC و APC چیست؟ گفتیم که به میزان دقت پولیش، فرول گفته می‌شود. از آن‌جا که قطر هسته‌ی فیبر نوری در کانکتورهای سینگل مود بسیار نازک است (در حد ۹میکرومتر) اهمیت فرول در این کانکتورها بسیار زیاد است؛ چرا که وقتی یک کانکتور به انتهای یک فیبر نوری متصل می‌شود، پدیده انعکاس نوری یا به اصطلاح تلفات نوری رخ می‌دهد. یعنی نور، از مسیر خود منحرف شده و نه تنها در سیگنال ارسالی اختلال ایجاد می‌شود بلکه گاهی حتی به منبع بازتاب نور، برمی‌گردد و به آن آسیب می‌زند. برای کاهش این پدیده، کانکتورهای فیبر نوری سینگل مود به دو روش UPC و APC نیز صیقل داده می‌شوند.
گاهی برای معرفی بهتر کانکتورهای مختلفPC ، UPC و APC می‌توان از رنگ این کانکتورها استفاده کرد. مثلا رنگ کِرم، برای معرفی کانکتور فیبرنوری PC، رنگ آبی برای معرفی کانکتورهای UPCو رنگ سبز برای معرفی کانکتورهایAPC مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه

انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتورها در سه نوع تک (simplex)، دوگانه (duplex) یا گاهی اوقات چهارگانه (quad) عرضه می‌شوند. می‌توان آداپتورهای فیبر نوری را به دسته‌های مختلف با کانکتورهای متفاوت دسته‌بندی کرد. مانند آداپتور فیبر نوری با کانکتور همسان (مثل آداپتور فیبر نوری lc-lc) یا آداپتور فیبر نوری با کانکتورهای ناهمسان یا هیبریدی (مثل آداپتور فیبر نوری fc-lc).
از رابط‌های مختلفی که در آداپتورهای فیبر نوری به کار می‌روند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• fc
• sc
• st
• lc
• mtrj
• mpo
• e2000

آداپتور فیبر نوری سینگل مود

آداپتورهای فیبر نوری سینگل مود، برای کابل‌های فیبر نوری سینگل مود مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها تنها قادرند یک سیگنال را در یک زمان خاص ارسال کنند، به همین دلیل، سینگل مود یا تک حالته نام دارند. این کانکتورها در موارد زیر کاربرد دارند:
• مراکز داده و دیتاسنتر
• شبکه‌های وسیع WAN
• ATM
• شبکه‌های FTTH
• شبکه های محلی LAN
• شبکه‌های پردازش داده
آداپتور فیبر نوری سینگل مود انواع مختلفی دارد که رایج‌ترین آن‌ها موارد زیر است:
• آداپتور فیبر نوری سینگل مود fc
• آداپتور فیبر نوری سینگل مودlc
• آداپتور فیبر نوری سینگل مود sc
طبق قانون فرول می‌توان آداپتورهای سینگل مود را در موقعیت‌های بسیار حتی در کابل‌های مولتی مود استفاده کرد اما عکس این قضیه ممکن نیست چرا که در سیگنال ارسال اختلال ایجاد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

آداپتور فیبر نوری مالتی مود

مانند آداپتورهای فیبر نوری سینگل مود، در نوع مالتی مود هم دسته‌های متفاوتی وجود دارد. نظیر:
• آداپتور فیبر نوری مالتی مودfc
• آداپتور فیبر نوری مالتی مودlc
• آداپتور فیبر نوری مالتی مودsc
از این آداپتورها در کابل‌های فیبر نوری مولتی مود یا چند حالته استفاده می‌شود که قابلیت ارسال چند سیگنال در یک زمان را دارا هستند. مزیت این کابل‌ها سرعت بالا و نقطه ضعف‌شان کارکردِ صرف در فواصل کوتاه است.

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
توسعه شبکه آداکبا دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.

فروش سرور


}
}]
}

نویسنده : احسان رعیتمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *